آدرس کوتاه این مقاله: https://quraney.ir/tOuRD

تیرگیهای گناه

0 ۷۳

تیرگیهای گناه 

 

شخصی از امیرالمؤمنین علی (ع) سؤال کرد که چرا من از شب‌خیزی و از خواندن نافله سحر محرومم؟◀️ امیرالمؤمنین جواب خیلی ساده‌ای داد، فرمود: « اَنْتَ رَجُلٌ قَدْ قَیدَتْک ذُنوبُک » مردی هستی که گناهانت، دست و پایت را به غل و زنجیر بسته‌اند، نمی‌گذارند بلند شوی. ▶️ این خیلی عجیب است و خود یک حقیقتی است.

 

این را مکرر علما در کتاب‌های خودشان نوشته‌اند که گناهِ روز ، مانع چنین توفیقی است. «محرومم» معنایش این است که نه فقط بیدار نمی‌شوم، بیدار هم که بشوم نمی‌توانم بلند شوم. ◀️ فرمود یک غل و زنجیر نامرئی به دست و پایت هست، خودت هم نمی‌دانی. ▶️ یعنی اگر می‌خواهی بلند شوی اول باید آن غل و زنجیرها را باز کنی.

 

فردی ـ که اگر نام ببرم شاید همه‌تان او را بشناسید ـ می‌گفت: پیش مرحوم آقا شیخ حسنعلی اصفهانی بودم. مردی که از علما و خیلی متشخص بود، به منزل ایشان آمد. اولا [آن مرحوم] اعتنای زیادی به او نکرد. بعد که به کارهای دیگران رسیدگی کرد، آن مرد رو کرد به وی و گفت : آقای حاج شیخ! یک عرضی خدمت شما دارم. بله بفرمایید. گفت: من نمی‌دانم که چه سرّی هست من خیلی دلم می‌خواهد که سحرها بلند شوم عبادت کنم و بیدار هم می‌شوم ولی هرکاری می‌کنم که بلند شوم نمی‌توانم. این وضع هست تا طلوع صبح. بعد از طلوع صبح، دیگر راحت بلند می‌شوم. من نمی‌فهمم این چه حسابی است؟ آمده بود که ایشان مثلا یک دعایی به او بدهد که این حالت از او رفع بشود. هرچه گفت او گفت: حالا عجالتآ بفرمایید، تشریف ببرید، و به او اعتنا نکرد. آن شخص گفت ما یک مقدار ناراحت شدیم که آخر او پیرمرد و محترم و متشخص است. می‌گفت وقتی که آن مرد می‌رفت، نزدیک درِ منزل یا درِ اتاق که رسید، آقا شیخ حسنعلی با صدای بلند گفت (و گویا او شنید): ان‌شاءالله موفق نخواهی شد. بیشتر تعجب کردم. بعد به او گفتم [چرا این طور برخورد کردی؟] جریانی را گفت که این مثلا در چه قضایایی که مربوط به کجا بود یک خیانتی مرتکب شده و آن خیانت نمی‌گذارد که او چنین توفیقی پیدا کند و پیدا نخواهد کرد.

 

بالاتر از سخن این مرد عالم، سخن خود امیرالمؤمنین است، از آن بالاتر که نمی‌شود. آن شخص گفت: آقا من چرا محرومم؟ فرمود: تو مردی هستی که قیدها یعنی کنده‌ها [به تو بسته شده؛ ] قید و کنده نامرئی به دست و پایت زده شده؛ تا آنها را باز نکنی، نمی‌شود. باز کردن آنها یعنی چه؟ یعنی قبلا توبه کردن، خود را پاک کردن و شستشو دادن، تا بعد خداوند چنین توفیقی به تو بدهد.

 

الحمد لله رب العالمین

 

کتاب آشنایی با قرآن، آیت الله شهید مرتضی مطهری، جلد دهم ، صفحه ۴۶

 

آدرس کوتاه این مقاله: https://quraney.ir/tOuRD

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.