آدرس کوتاه این مقاله: https://quraney.ir/M0ycL

عمل صالح غیر مقبول

0 ۹

عمل صالح غیر مقبول 

 

مَنْ جَآءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا وَمَنْ جَآءَ بِالسَّیِّئَهِ فَلَا یُجْزَىٰٓ إِلَّا مِثْلَهَا وَهُمْ لَا یُظْلَمُونَ ( انعام – ١۶٠)

 

هر کس کار نیک بیاورد، پاداشش ده برابر آن است، و آنان که کار بد بیاورند، جز به مانند آن مجازات نشوند و مورد ستم قرار نمی‌گیرند. (۱۶۰)

 

 

ذات اقدس الهی میفرماید: ﴿یَوْمَ لاَ یَنفَعُ مَالٌ وَ لاَ بَنُونَ ٭ إِلاّ مَنْ أَتَی اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ﴾،[8] امروز کسی را راه میدهند که قلب سالم او در دستش باشد، چون قبلاً هم ملاحظه فرمودید که اگر کسی در دنیا آدم خوبی بود مشکل او حلّ نمیشود، باید این‌قدر در دنیا خوب باشد و خوبی را حفظ بکند که با خوبی بمیرد و در قیامت با دست پُر بیاید!

 

خدا که وعده نداد و نگفت که هر کسی در دنیا کار خوب کرد ما او را بهشتی میکنیم! «مَنْ فَعَلَ الحَسَنه» که وعده نداد! فرمود: ﴿مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَهِ﴾، پس این شخص باید دستش پُر باشد! برخیها هستند که کار خوبی را انجام می‌دهند، اما بعد اوضاع را به هم میزنند، پس صِرف حُسن سابقه مشکل را حلّ نمیکند! این حُسن سابقه همراه با استمرار لاحقه طوری است که انسان دست پُر در قیامت میآید. فرمود: ﴿مَن جَاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا﴾،[9] نه «مَنْ فَعَلَ الحَسَنه»! اینجا هم فرمود: ﴿مَنْ أَتَی اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ﴾؛ قلب پاک در دست اوست، این را قبول میکنند! پس اگر کسی در دنیا یک مرحله قلب سالم داشت مشکل او حلّ نمیشود، این‌قدر باید این سلامت قلب را مستمراً نگهداری کند که این دل سالم در دست او باشد و ﴿بِقَلْبٍ سَلِیمٍ﴾ بیاید، وگرنه آن تبرّی در قالب تمنّی و این ندامت سودی ندارند.

 

الحمد لله رب العالمین

آیت‌الله جوادی آملی، درس تفسیر، جلسه 16، سوره مبارکه زخرف

 

 

[8]. سوره شعراء, آیات88 و 89.

 

[9]. سوره انعام, آیه160.

 

آدرس کوتاه این مقاله: https://quraney.ir/M0ycL

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.